Улице наше престонице, града Београда, почела су да красе веома необична и занимљива уметничка дела. Нови вид уличне уметности се појавио и код нас. У улицама као што су Цетињска и Француска можете видети ова дела приказана на насловној страни која представљају мозаик, али у потпуно другом светлу. Пронашли смо креативног француског ствараоца и одлучили да га интервјуишемо како бисмо се боље упознали са његовим радовима, али и са њим самим.
Посматрајући ова дела можемо рећи да се ради о колоричним мозаицима чији циљ јесте да украсе градове широм света, али и да прекрију оне неправилност улица, зграда и осталих објеката које нису баш пожељне. Ово може бити пример једног врло корисног и занимљивог рада који на иновативан начин улепшава места, али са одређеном сврхом. Можемо рећи да се ради о уличној уметности, с обзиром да је ово веома нов, млад и свеж облик уметности одлучили смо да контактирамо уметника чији је псеудоним Емемем (Ememem) како бисмо сазнали више информације. За њега можемо рећи да је зачетник овог новог уметничког правца који ће са сигурношћу доживети велику експанзију, а у наставку текста можете прочитати о чему је реч и ко је уметник који ствара ова јединствена дела.
Можеш ли нам рећи нешто више о себи?
Моје име је Емемем, али то ми је уметничко име које користим за стварање. Ја сам анониман уметник и то је део моје уметничке визије. Живим и радим у Лиону (Lyon) у Француској, а себе волим да називам урбаним хирургом или тротоарским песником (sidewalk poet). Моји хобији? Рекао бих да су они у равни са мојом уметношћу: шетња по улицама, разгледање градова и откривање нових прилика за уметничке интервенције. Почео сам као студијски уметник, али ме је пут одвео до јединственије и конкретније форме умтености враћајући ме назад на улицу и тротоаре; места за која сам веома везан, где сам провео већи део свог детињства.
Како си дошао на идеју да започнеш овако нешто?
На идеју сам дошао шетајући се улицама мог града Лиона. Гледао сам пукотине и рупе на тротоарима и пало ми је на папамет да ове празнине могу бити испуњене животом и бојом. То је била нека врста епифаније; начин да се нешто покварено трансформише у нешто лепо. Прву интервенцију сам урадио 2016. године. Тротоар као да ме је чекао, као празно платно спремно за трансформацију. Од тада нисам престајао.
Како можемо протумачити, односно разумети и интерпретирати вашу уметност?
Моја уметност се назива flacking – термин који сам ја измислио како бих објаснио шта тачно радим. Узимам рупе, пукотине или било које урбанистичке несавршености и поправљам их користећи шарене мозаике. Користим керамику и плочице које сам сечем како би се уклопили у простор који желим да трансформишем. Свака рупа коју поправим прича одређену причу и представља тренутак малог исцељења града. То је спој уличне уметности и традиционалног занатства, али са поетском димензијом; поново састављам делове баш као што би ви урадили са раном. Ожиљци на улицама постају нешто ново и неочекивано.
Који је твој главни посао и чиме се још бавиш? Да ли би желео да нам објасниш своје уметничко име?
Мој главни посао је оно што видите: ја сам улични уметник који поправља град. Име Емемем је заправо звук мог моторцикла када идем на мисију flacking-а. То је понављање, нешто што евоцира ритам града, попут корака које чујете на улицама. Волим да останем анониман како би фокус био на уметности, а не на мени. Поред flacking-а, уживам у истраживању других облика урбане уметности и учешћу у колаборативним пројектима који укључују трансформацију јавнх простора. Такође, волим да пијем пиво док чекам да се рад осуши, гледам како облаци мењају облике и уживам да кувам за људе које волим.
Где налазиш инспирацију?
Инспириацију налазим у самим улицама. Свака рупа и пукотина причају са мном. Станем, погледам их и замислим како би могле бити испуњене бојама и облицима. Градови су живи, и своју инспирацију црпим из њихових енергија и историје. Сваки град има сопствене ране, и осећам потребу да их трансформишем у нешто лепо. Боје, текстура и индивидуалне приче људи који живе у тим градовима такође утичу на мене и мој рад.
Шта је уметност за тебе?
Уметност је начин да изразим оно што речи не могу. То је универзалан језик који ми омогућава да комуницирам са свим људима широм света. Кроз своје мозаике трудим се да дам ново значење заборављеним местима, да испричам приче о отпорности и трансформацији. Уметност има дубок утицај на мене јер ми омогућава да директно интервенишем у људским животима, претварајући градове у платна. Свака рупа коју санирам је мала рана која је исцељена, знак пажње према свету у коме живимо. Уметност је средство за конекцију и лечења, како личног тако и колективног. То ми даје сврху и помаже ми да видим лепоту на најнеочекиванијим местима.
Шта мислиш о уличној уметности?
Улична уметност је један од најаутентичнијих и директнијих форми уметности. За мене, то је начин комуникације са људима који живе у граду свакоденвно, без икаквих посредника. То је демократска уметност, доступна свима, не налази се у музејима или галеријама већ на јавним просторима где обични људи могу да имају интеракцију са њом. Свиђа ми се идеја да улична уметност може да трансформише урбани пејзаж доносећи боју, значење и рефлексију на местима која се често занемарују. То је начин да се испричају приче, да се да глас граду и његовој динамици, а у исто време то је прилика за уметнике да се изразе у контексту који се стално развија.
Како се се одлучио да ствараш баш у Београду?
Београд је град богат историјом и контрастима и управо у тим контрастима налазим инспирацију. Када сам први пут посетио Београд, био сам фасциниран његовим снажним карактером, његовим живахним просторима и његовим улицама које причају толико прича. Мислио сам у себи да је ово савршено место да оставим свој уметнички траг. Град има скривену лепоту, са тротоара и улица које показују истрошеност времена, и за мене је било природно да желим да интервенишем у овим просторима, доносећи и овде свој уметнички језик. Поред тога, добио сам позив од града, што ми је дало додатни подстицај да направим мозаике на неким кључним тачкама града. Покушавам да се интегришем у урбано ткиво претварајући мале ожиљке града у уметничка дела.
Интерпретација његовог уметничког правца коју нам је Емемем пружио је заиста детаљна и опсежна те кроз овај текст можемо схватити о чему је реч и како су његова дела нашла уточиште и у Београду. Уколико желите више да сазнате о његовим делима препоручујемо вам да посетите његов инстаграм профил или интернет сајт. На сајту се налази галерија, али и онлајн продавница која има веома занимљиве предмете. Његове радове можете видите уживо у Француској и Цетињској улици.