У месту Ђаковица на Косову и Метохији је пре егзодуса, који је уследио након потписивања Кумановског споразума 1999. године, живело више од осам хиљада Срба. Данас се тај број свео на свега три српске душе, од којих је једна хероина и повратница на Косово и Метохију – Драгица Гашић (62). Вратила се у њену Ђаковицу 9. јуна 2021. после 23 године изгнанства и живота у централној Србији, а опстаје и поред бројних проблема који је непрестано прате.
Од јануара 2023. године је не чувају припадници косовске полиције, а комшије Албанци у згради у којој је до 1999. године живело око 300 Срба, једва јој отпоздраве на њено „добар дан“. Обилазе је припадници КФОР-а, јер им је наложено, као и поједини Срби из околних места. Поред свега, она и даље константо наилази на проблеме које јој стварају њене комшије Албанци. По повратку са лечења у централној Србији пре пар дана, на свом стану затекла је каменован и поломљен прозор у спаваћој соби, саопштила је Канцеларија за Косово и Метохију. Подсећања ради, раније су истој тој Драгици Гашић, албански екстремисти лепили слике прекланих људи на прозоре, забрањено јој је да купује хлеб у локалном маркету зато што је Српкиња, а није јој дозвољено чак ни улазна врата од стана да замени, која су више пута обијана.
Ово је само показатељ како се привремене институције самоуправе у Приштини, као и албански становници Косова и Метохије опходе према Србима, а нарочито према српским повратницима. Поред наведених дешавања у Ђаковици, недавно су спаљене куће три повратничке породице „под неразјашњеним“ околностима у селу Новаке код Призрена. Дакле, за српске повратнике, после свега што су преживели у претходних 25 година и даље нема мира и срећног живота на њиховим вишевековним огњиштима. Чак напротив, ситуација је из дана у дан, и из године у годину, све гора. О томе сведоче и званични подаци Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије, која наводи да је поломљен прозор у стану Драгице Гашић укупно 78. етнички мотивисани инцидент или напад на Косову и Метохији од почетка ове године. Укупно 535. од почетка 2021. године!
О томе сведочи и редовни годишњи Извештај о политичким правима српског народа у земљама региона, објављен од стране Напредног клуба 4. августа ове године, у ком се тврди да су, на територији Косова и Метохије, Срби обесправљени и константна мета полицијског прогона. Даље, аутори Извештаја наводе да је Србија током претходне године учинила велике уступке у преговорима са Албанцима, док они до сада нису испунили, чак ни одредбе из Бриселског споразума, потписаног пре једанаест година: „Упад албанске полиције и ‘војске’ на Север Косова и Метохије довео је до потпуног обесправљивања српског народа, велики број Срба је ухапшен, неки од њих су мучени, свакодневни су напади, између осталих и оружани, на цивиле. Српска православна црква је и даље предмет напада и питање својине манастира Високи Дечани довело је до пресуде Уставног суда у Приштини, чије поштовање албанске власти политички условљавају.“ Сви ти етнички мотивисани инциденти и напади довели су нажалост до тога да, према речима директора Канцеларије за Косово и Метохију, Петра Петковића, у последњих годину дана више од 14% Срба напусти јужну српску покрајину и настани се, барем привремено, у централној Србији. То је последица многобројних притисака које над српским народом врши режим Аљбина Куртија и привремене институција самоуправе у Приштини.
За крај, треба напоменути да је политички положај српског народа у земљама региона задовољавајући само у Румунији и Мађарској, док се у осталим државама наш народ константно суочавају са неким видом притиска или ускраћивања. Из тог разлога је Срба на поменутим просторима за око милион људи мање него пре 30 година (2,6 наспрам данашњих 1.6). Када је 2009. године изашао први Извештај о политичким правима српског народа у региону, Срба је било 2,1 милион. Дакле, у односу на 2009. годину., број Срба у региону пао је за четвртину, а у односу на 1990. за 39,62%.