Јеремић о повратку у политику: Нипошто, ни мртав!

Бивши председник Народне странке Вук Јеремић, који тренутно предаје као професор међународних односа у Француској, изјавио је гостујући у програму Радио-телевизије Србије да се „ни мртав“ не враћа у политику. „Нипошто. Али нипошто. Ни мртав“, рекао је данас Јеремић у програму ове телевизије.

Према његовим речима, покушао је да за неке своје идеје добије подршку у политици, али није у томе успео, а иначе сматра да се треба „бавити спортом за који сте талентовани, а не оним за који нисте“. Бивши министар спољних послова и некадашњи председник Генералне скупштине Уједињених нација, Вук Јеремић рекао је и да је концепт „четири стуба“ српске спољне политике формулисан 2008. године када је Србија као стратешке партнере дефинисала Европску унију, Сједињене Америчке Државе, Руску Федерацију и Народну Републику Кину. Јеремић је истакао да не очекује скорије проширење Европске уније и да сматра да Црна Гора има већу шансу да освоји Мундијал у фудбалу, и то онај за који се није квалификовала, него да постане чланица уније 2028. године. Према његовим речима, не би био изненађен да још нека држава у ЕУ пође путем Велике Британије. „Мислим да ће Европа своју трансформацију пролазити у наредним годинама, нарочито након политичких промена у кључним европским земљама за које верујем да ће се догодити 2027. и 2028. године. Биће то нека врста трансформације ЕУ и мислим да ће она бити мање уједињена, мање интегрисана и мање федерална него што је то данас“, оценио је Јеремић.

Јеремић је такође рекао да је повратак Доналда Трампа у Белу кућу један од највећих политичких догађаја савременог доба и да ће његове последице дугорочно утицати на светску политику. Говорећи о разлозима за сарадњу са државним врхом Србије 2024. године у кампањи поводом Резолуције о Сребреници у Уједињеним нацијама, Јеремић је рекао да је реч била о питању од националног значаја. „Није тајна да Александар Вучић и ја нисмо један другом најомиљенији људи на свету, али када су питања државног интереса посреди, индивидуалне политичке разлике морају бити остављене по страни“, изјавио је Јеремић. Према његовим речима, после парламентарних избора 2008. године био је један од кандидата за место премијера, али о томе није постигнута сагласност у врху Демократске страке којој је припадао. Сматра да би се „провео као бос по трњу“ да је то прихватио, додајући да није сигуран да би се на месту премијера снашао у тако сложеним околностима.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *