Уметност је широк појам који обухвата разне облике људске креативности од сликарства, вајарства и музике, па све до књижевности, глуме, плеса и архитектуре. Кроз уметничка дела и деловање ми изражавамо емоције и идеје које имају утицај како на одређену индивидуу тако и на целокупну заједницу. Главна одлика која уметности пружа слободу и јединственост јесте субјективност. Свако дело се може тумачити и доживљават и на различите начине. Дефинисање уметности може бити изазовно и комлексно, али оно фундаментално што се постиже уметничким делањем јесте изражавње.
Уметник као делатник је стваралац који кроз своја дела приказује како себе тако и одређене мотиве њему интересантне. Уметност има веома значајан утицај како на појединца тако и на целокупну заједницу, пружа нам емоционално благостање, кроз њу формирамо идентитет, како сопствени тако и идентитет једне заједнице, и доприноси нашем образовању и развоју вештина. Њен значај је широк и неоспорив. Поред ове инструменталне вреднисти, морамо се осврнути и на ону практичну. У савременом добу уметност као делатност је и даље присутна и то у великом броју. Кроз културолошки развој и развој цивилизације, развијала се и сама уметност те данас имамо прилике да видимо фузије разних стилова и уметности које раније нису биле присутне. О профитабилности уметничког рада се често говори, поједини уметници истичу да уметнички рад није довољно исплатив, док са друге стране имамо уметнике који су веома задовољни. На квалитет и профитабилност рада у уметничким областима утичу бројни фактори, али је чињеница да се уметности све више развијају и свако има своју публику, много младих и талентованих уметника је ту.
За потребе овог текста питали смо одређене уметнике како коментаришу уметност као делатност:
Аљоша Ћеранић, филмски продуцент истиче следеће: „У протеклих 5 година филмска индустрија је веома напредовала те смо имали око 100 нових наслова. Стање у филмској индустрији је изузетно добро, нових пројеката има те они омогућавају младим и талентованим лицима да се покажу. Филмска индустрија јесте профитабилна и пружа леп финансијски статус. Кроз нове пројекте упознајемо нова млада и веома тачентована лица.“
Марко Марић, студент треће године факултета Музичких уметности нам открива следеће: „Не, тешко се живи од овога. Нема довољно средстава, јер народ уопште није упознат са класичном музиком. Њен главни адут је суптилност, док је данашњи слушалац навикао на очигледност, и зато је тешко заинтересовати већу масу. Лепота не може да се објасни, већ мора да се искуси, а за то је потребно мало времена и пажње, чега данас има јако мало. Мада на крају крајева, тебе то, као уметника, не погађа превише. Увек ће бити неко ко ће у томе препознати лепоту, па макар то био и ти сам.“