Гостовање главног уредника портала Нација Филипа Калмаревића у емисији „Усијање“ на телевизији Курир на тему све неизвеснијих америчких избора и другог по реду неуспелог атентата на бившег републиканског председника Сједињених Америчких Држава и лидера опозиције Доналда Џ. Трампа.
Разумем да одређени број грађана који прати медије не мисли да су избори у Америци најбитнија тема и сасвим сигурно они то нису. Међутим, лично мислим да се ипак ради о јако важној теми из разлога што је број Срба који је доживео вербално или физичко насиље на Косову за време његове администрације био три пута мањи од оног у Хрватској. Док са друге стране од доласка Џоа Бајдена на власт 2020. године имамо константну ескалацију насиља. Подсећам, званична је догма да је прву Куртијеву владу срушио Трампов тим јер Курти није био спреман на дијалог због чега је касније дошло до потписивања споразума у Вашингтону који је, да будем потпуно искрен, могао и боље да се испреговара у корист Србије.
Понављам, имали смо дијалог, имали смо мир, није се овај број Срба одсељавао са територије Косова и Метохије. Не кажем да је све његовом заслугом, али погледајте у ком смеру свет иде од рата у Украјини па до сукоба на Блиском истоку између Израела и Хамаса. Срби су данас најугроженији народ западно од украјинског фронта у Европи. Нема угроженијег народа, ниједан. У том смислу Трамп је много више антисистемски кандидат него што се то чини. Он представља нову Републиканску странку која је данас потпуно другачија од оне из времена Мит Ромнија, Џона Мекејна или Џорџа Буша млађег. За разлику од Демократске странке коју није захватио тај талас популизма 2016. године у довољној мери да би дошло до промене, свакако не у корист Србије.
Овде се ради о дехуманизацији једне личности и општој поларизацији у друштву где се користе и инструментализују медији на сваки могући начин да се један или други кандидат етикетира најгорим изразима. Међутим, морам да признам да ово није ништа ново и Џон Мекејн и Мит Ромни су били етикетирани на сличан начин, само не на овом нивоу и не овим интензитетом и то је оно што је разлика. Оно што је мени било интересантно приликом првог атентата јесте да се ради о особи која је исто годиште као и ја, када је Трамп дошао на власт имао је 12 година, када је сишао са власти имао је 16 и био је способан сада да изведе тако нешто. То није могуће сем ако живите у токсичном окружењу пуном лажи, медијских манипулација и етикетирања.
БОНУС ВИДЕО: ЦЕО ИНТЕРВЈУ | Филип Калмаревић о америчким изборима (16.09.2024.)