Гостовање главног уредника портала Нација Филипа Калмаревића на YouTube каналу X33 на тему покушаја убиства председника Доналда Трампа и ископавања литијума од стране англо-аустралијске корпорације Рио Тинто.
Да ли је тачно да је циљ атентата било убиство Доналда Трампа, а не прављење буке које је уследило после тога?
Атентат на бившег председника Доналда Трампа који је уједно и лидер опозиције у Сједињеним Америчким Државама, као и водећи председнички кандидат према свим истраживањима представља сасвим сигурно највећи ударац на демократију и демократски поредак у 21. веку. Циљ атентата је било убиство бившег америчког председника што се није десило стицајем срећних околности. Истрага би требало да потврди све детаље, као и да ли постоје налогодавци који стоје иза целе приче. Верујем да иза атентата стоји идеолошки мотивисани појединац, што не искључује могућност да су безбедносне службе знале да ће бити покушаја атентата и да зато нису одреаговале на прави начин. Било је заиста много пропуста, од тога да није обезбеђен објекат са којег је пуцао атентатор, до тога да безбедносне службе нису на време неутралисале претњу. Атентатор је дечко који има 20 година, који је 2016. када је Трамп дошао на власт имао 12 година, а 16 када је он сишао са власти 2020. године. Заиста нико не може да ме убеди да таква особа да би урадила тако нешто није или озбиљно индоктринирана разним идеологијама и наративима, или уцењена што такође остављам као могућност.
Да ли убиство Трампа довело до потпуне ескалације сукоба у свету и да ли је његова политика добра за Србију?
Трамп жели да постигне мир у Украјини, што не значи да ће он оног тренутка када дође на власт престати да шаље оружје у Украјину, он ће га слати све док мир не буде постигнут, али када тај мир буде био постигнут, неће више бити рата у Европи. Он ће вероватно наставити да помаже Израел како би што пре окончао сукоб на Блиском истоку и свакако ће одвратити Кину и Иран од неких војних акција. Разумем оне који ће рећи ‘Какав је то мир у којем Америка финансира ратна дејства Израела како би што пре окончао рат?’, али после окончања ових сукоба, не би било више ратова у свету. То знамо захваљујући првом мандату Доналда Трампа за чије администрације Америка није ушла ни у један нови рат. Чињеница је да током Трампове администрације нисмо имали ову количину насиља према Србима на Косову и Метохији. Пре него што је Курти почео са терорисањем српског становништва, укупан број физичког и вербалног насиља према Србима у Хрватској је био три пута већи него на Косову. Када је реч о Вашингтонском споразуму, осим признања Косова од стране Израела, нема других последица по Србију и као такав, чим је Трамп сишао са власти, тај споразум је заборављен од стране америчке администрације и од стране Европске уније. Притом, мишљења сам да бисмо уз неку дипломатску акцију могли да преокренемо ту одлуку Израела о признавању Косова и онако су то урадили само зато што им је то у том тренутку одговарало због премештања амбасада две европске државе у Јерусалем. Између осталог видели смо и подршку Израела када је реч о питању резолуције о догађајима у Сребреници, они су рекли да није било геноцида у Сребреници и мислим да је то релевантно мишљење.
Као ће народ реаговати уколико Вучић буде тврдоглаво истрајавао на томе да Рио Тинто отпочне са експлоатацијом литијума?
Врло је могуће да ће Рио Тинто и ископавање литијума бити тема на коју ће се власт саплести, јер је притисак и незадовољство народа превелико, а њихова жеља да напуне своје џепове милионима које би донео тај пројекат још већа. Оно што је позитивна ствар јесте да су демонстрације против Рио Тинта пре три године довеле до неког осећаја победе и међу опозиционим лидерима и међу грађанима. Тај осећај победе је оно што доводи до тога да се опозиција по инерцији уједињује на ову тему, све групе грађана, удружења, активисти и опозиционе странке без обзира да ли су парламентарне или ванпарламентарне. Ако притисак буде био идентичан том пре две године, или јачи, овај пројекат нема шансе да прође. Да се не заваравамо, да је којим случајем Бриселски споразум одмах би поништен, да ли ико мисли да би прошла прича око Француско-немачког споразума? На таласу те победе, нико не би дозволио да се деси тај споразум и зато је битно док још увек можемо да реагујемо на овакве ствари, реагујемо јер у супротном како та тему буде ишла даље, развијаће се апатија код људи на ту тему идентично како се развила на тему Косова и Метохије.
БОНУС ВИДЕО: ЦЕО ИНТЕРВЈУ | Филип Калмаревић о атентату на председника Трампа (21.07.2024.)